Klub chovatelů
českých teriérů

 

Český teriér je produkt záměrného křížení skotského a sealyham teriera, které prováděl pan František Horák z Klánovic od roku 1949. V roce 1963 byl český teriér jako první české plemeno psů uznán Mezinárodní kynologickou federací (FCI).

Důvody, které vedly k vytvoření českého teriéra, byly dva:
1) získat nové plemeno psů, které by v sobě slučovalo dobré znaky a vlastnosti výchozích – bylo ovladatelné, klidné, vytrvalé, s klopeným uchem po sealyhamovi a přitom dobře pigmentované a lovecky využitelné po skotovi.
2) ověřit teoretický předpoklad, že lze vyšlechtit zcela nové plemeno psů za použití minimálního počtu výchozích jedinců.

Vznik českého teriéra je zcela unikátní – pochází totiž pouze ze tří prarodičů – jedné feny skotského teriera a dvou psů sealyhamů, otce a syna.

Během celého chovu plemene byla pouze jedenkrát použita regenerace a to jednou fenou sealyhama v letech 1984 a 1985. V současné době je český teriér chován v Austrálii, Belgii, Brazílii, Dánsku, Finsku, Francii, Itálii, Kanadě, Lucembursku, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Rakousku, Slovensku, Slovinsku, Švédsku, Švýcarsku, USA a Velké Britanii.

hi SEO, s.r.o.

Přihlášení