The Swedish Cesky Speciality 29-08-2009

Judge Filip Johnsson

Results and Photo by Erna Personn

 

DOGS

puppy class

Excellent 1,BIS puppy 1  Erchkans Georgeous Boy (Zivotny´s Janek Odvazny x Palmis Xelenta Xet),b.+o.B. Saveholm

Excellent  2   Erchkans Gorgeous Granite (Zivotny´s Janek Odvazny x Palmis Xelenta Xet),b.B.Saveholm,o.T.Holmqvist 

junior class

Excellent 1,BIS Junior 2  Sellandafjalls Isak (Zivotny´s Javor Vychodu x Sellandafjalls Grizla),b.+o.M.Bradford

Excellent  2   Sellandafjalls Imse (Zivotny´s Javor Vychodu x Sellandafjalls Grizla),b.M.Bradford,o.Y.Gustavsson 

Excellent 3  Palmis Amigo Canus (Orlando von Klanovice x Palmis Wonne Wicky Wega),b.+o.I.L.Palmblad 

Very good 4   Palmis Astro Bellisimo (Orlando von Klanovice x Palmis Wonne Wicky Wega),b.+o.I.L.Palmblad 

teenager class

Excellent  1,BIS 1 Teenager class   Fesak of Cesky Dream´s (Cipek of Cesky Dream´s x Drama Kvitko),b.M.Weser,o.S.Horakova 

open class

Excellent 1   Selalon´s Eternal Eros (Palmis Vanek von Klanovice x Selalon´s Damsel Delta),b.S.Ekstrom,o.Y.Gustavsson 

Excellent Palmis Yanosch Yazid (Palmis Vanek von Klanovice x Jitrenka Lovu Zdar von Klanovice),b.I.L.Palmlad,o.S.Dehn 

winner class

Excellent  1,BIS 2   Gianci Eleventh Hour (Dainty´s Final Score x Gianci Charming Princess Cordelia),b.+o.E.I.Persson 

Excellent  2   Gianci Early Morning Rain (Dainty´s Final Score x Gianci Charming Princess Cordelia),b.E.I.Persson,o.K.Ågren 

veteran class

Excellent  1,BIS 1 Veteran   Gianci Demilo Boy (Palmis Maajor Mithras x Gianci A Days Delight),b.+o.E.I.Persson 

 

BITCHES

puppy class

Excellent 1,BIS 2 Puppy   Sellandafjalls Jana (Zivotny´s Javor Vychodu x Sellandafjalls Flisa),b.+o.M.Bradford 

Excellent  2   Erchkans Glorius Grace (Zivotny´s Janek Odvazny x Palmis Xelenta Xet),b.+o.B.Saveholm 

junior class

Excellent 1,BIS 1 Junior   Trofej del Monte de Haya (Mrak del Monte de Haya x Gebi zeZlateho Antonicku),b.H.Petrusova,o.E.Persson 

Excellent 2   Sellandafjalls Idunn (Zivotny's Javor Vychodu x Sellandafjalls Grizla),b.+o.M.Bradford 

winner class

Excellent  1,BIS 1   Sellandafjalls Grizla (Good Choise Lightning Strike x Sellandafjalls Flisa),b.+o.M.Bradford 

Excellent  2   Palmis Xelenta Xet (Palmis Vanek von Klanovice x Palmis This is Talitha),b.I.L.Palmblad,o.B.Saveholm

 Excellent  3   Palmis This is Talitha (Good Choise Hanky-Panky-Pecka x Palmis Quidni Queen),b.+o.I.L.Palmblad 

Excellent 4   Sellandafjalls Flisa (Selalon´s Clever Cupiodo x Sellandafjalls Borka),b.+o.M.Bradford 

veteran class

Excellent  1,BIS 2 Veteran   Sellandafjalls Borka (Dainty´s Attention Please x Dainty´s Kissses For Sale),b.M.Bradford,o.K.Kjornsberg