DAYS OF CESKY TERRIER 2003

 

CLUB SHOW KCHCT

HRUSTICE 4.5.2003 

Judge D.Geblerova

photography by P.Urban,G.Hajnova

DOGS

 puppy class

Very promise 1., Best puppy  CHULIGAN Zlata Chara (b.+o.R.Chamerova-Jahodova)

Chuligan Zlata Chara

 junior class

Excellent 1.,CAJC,Junior club winner  ALEX Orest Kalimera (b. J.Hradecka, o.K.Seberova)

Alex Orest Kalimera

Excellent 2.  HIGHLANDER of Bumble-Bee Castle  (b.A.Hummel, o.A.+T. Hofmann,D)

Highlander of Bumble-Bee Castle

Excellent 3.  DASCO of the Porkwood Heath (b. G.Merkx, o.A.+P.Wilderom,NL)

Excellent 4. CHAN Bohemia Regent (b.Ing.I.Koubova, o.fam Havrda)

Chan Bohemia Regent

teenager class

Excellent 1. CAC  OREL del Monte de Haya (b.Ing.H.Petrusova, o.Z.Oberthor)

Orel del Monte de Haya

Excellent 2.,res.CAC  CESKO of the Porkwood Heath (b.+o.G.Merkx,NL)

Very good 3.  DIBLIK HAMENTASHEN (b.P.Urban, o.J.Klokockova)

Diblik Hamentashen

Very good 4.  DANNY of Bumble-Bee Castle (b.+o.A.+J.Hummel,D)

open class

Excellent 1. CAC   VITEZ Kvitko (b.+o.J.Paulinova)

Vitez Kvitko

Excellent 2.,res.CAC  BRUT z Hlubiny (b.J.Kuntova, o.T.+R.Riha)

Excellent 3.  BONN z Hlubiny (b.J.Kuntova, o.B.Hemzalova)

Bonn z Hlubiny

Very good 4.  HENRY Bohemia Regent (b.Ing.I.Koubova, o.Machnikova)

Henry Bohemia Regent

Very good  BLATOUCH Hamentashen (b.+o.P.Urban)

Blatouch Hamentashen

winner class

Excellent 1.,CAC,Club winner   ICH.OREST Ginöch's Kvitko (b.J.Paulinova, o.P.Hradecky)

Orest Ginöch's Kvitko

Excellent 2.,res.CAC  CH.BLACK Melina Bohemica (b.+o.L.Zakova)

Excellent 3.  HEROLD Bohemia Regent (b.Ing.I.Koubova, o.B.Blahova)

Excellent 4.  ICH.ZULU of Bumble-Bee Castle (b.A.Hummel, o.K.Eckstrom,USA)

Zulu of Bumble-Bee Castle

veteran class

Excellent 1.  CHRAM Kvitko (b.+o.J.Paulinova)

Chram Kvitko

 

BITCHES

 puppy class

Very promise 1.  Garex BARONKA of Cesky Dream's (b.G.Hajnova, o.M.Weser,D)

Garex Baronka of Cesky Dream's

junior class

Excellent 1. CAJC,Junior club winner  APOLENKA Orest Kalimera (b.J.Hradecka, o.R.Kolarova)

Apolenka Orest Kalimera

Excellent 2.  CHARTA Bohemia Regent (b.Ing.I.Koubova, o.P.Urban)

Charta Bohemia Regent

Excellent 3. AZALKA Orest Kalimera (b.J.Hradecka, o.P.Hruza)

Very good 4.  HONEY-SWEET of Bumble-Bee Castle (b.A.+J.Hummel, o.A.+T.Hofmann,D)

Very Good  NELINKA Kalifa Bohemica (b.+o.K.Seberova)

teenager class

Excellent 1. CAC   CIBULKA Melina Bohemica (b.L.Zakova, o.K.Czaplicka,PL)

Cibulka Melina Bohemica

Excellent 2.  CESKA of the Porkwood Heath (b.+o.G.Merkx,NL)

Ceska of the Porkwood Heath

Excellent 3.  DORIANA Melina Bohemica (b.+o.L.Zakova)

Doriana Melina Bohemica

open class

Excellent 1. CAC  ALIDA VNUCKA z Hlubiny (b.+o.J.Kuntova)

Alida Vnucka z Hlubiny

Excellent 2.,res.CAC  HATA Bohemia Regent (b.+o.Ing.I.Koubova)

Hata Bohemia Regent

Excellent 3.  EKIPA Kvitko (b.J.Paulinova, o.G.Merkx,NL)

Ekipa Kvitko

Excellent 4.  ASTRA Kvitko (b.J.Paulinova, o.M.Tesnohlidkova)

Excellent  AGATA z Hlubiny (b.J.Siskova, o.S.Pluharova)

Excellent  BARA Krumbau (b.+o.P.Schieszlova)

Bara Krumbau

Excellent  GABI Monib z Vinohrad (b.M.Klbik, o.L.Ptackova)

Very good  BERYNA ze Zlateho Antonicku (b.V.Grof, o.S.Hartigova)

Beryna ze Zlateho Antonicku

working class

Excellent 1.,CAC,Club winner,BOB  ELSA Bohemia Regent (b.+o.Ing.I.Koubova)

BOB - Elsa Bohemia Regent

 

Very good 2.  ADOREA Bohemia Kamire (b.Ing.I.Kalna, o.I.Kafka)

winner class

Excellent 1.,CAC  XENA of Bumble-Bee Castle (b.A.+J.Hummel, o.M.Wesser,D)

Excellent 2.,res.CAC  DIANA Bohemia Regent (b.MVDr.F.Kouba, o.G.Merkx,NL)

Excellent 3.  PALAVA Ginöch's Kvitko (b.+o.J.Paulinova) 

veteran class

Excellent 1.  ALIDA z Alenciny zahradky (b.A.Hegedüsova, o.MVDr.F.Kouba)

Alida z Alenciny zahradky

Excellent 2.  LASKA Kvitko (b.J.Paulinova, o.G.Merkx,NL)

Excellent 3.  FAUNA Kvitko (b.J.Paulinova, o.L.Zakova)

honour class

AMOR Melina Bohemica (b.+o.L.Zakova)

CYRIL Bohemia Regent (b.MVDr.F.Kouba, o.Polisensky S.+J.)

EGON Bohemia Regent (b.MVDr.F.Kouba, o.Polisensky S.+J.)

LOTR Kvitko (b.+o.J.Paulinova)

ZEUS of Bumble-Bee Castle (b.A.+J.Hummel, o.M.Wesser,D)

BORINA Melina Bohemica (b.+o.L.Zakova)

CORA Bohemia Regent (b.MVDr.F.Kouba, o.P.Schieszlova)

ZARE Kvitko (b.J.Paulinova, o.J.Hradecka)

Memorial  by Frantisek Horak

1. HATA Bohemia Regent (Ing.I.Koubova)

2. VITEZ Kvitko (J.Paulinova)

3. ELSA Bohemia Regent (Ing.I.Koubova)

 

Memorial by Josef Bierhanzl

1.ADOREA Bohemia Kamire (I.Kafka)

2. Cesco of Porkwood Heath (G.Merkx,NL)

3.  AGATA z Hlubiny (S.Pluharova)

4. DAISY z Vrculky (D.Juricova)

CHAN Bohemia Regent (fam.Havrda) 

 

Champion for beautifuless and hunting

CESKO of the Porkwood Heath (b.+o.G.Merkx,NL)

Cesko of the Porkwood Heath