DAYS OF CESKY TERRIER 2011

 

Club show KCHCT

Hrdonov (CZ) 8.5.2011  

Judge Mrs.Sheila Atter (GB)

Results by  M.Urbanov

Foto by K.Cechova, J.Hradecka, A.Danilov,S.Afanasyev

DOGS

puppy class


Very promise 1    BENJAMIN OD Irish Angel (Janek Melina Bohemica x Celebrita Orest Kalimera),b.R.Kopova,o.Z.Petrak

Very promise 2    FLAM od Fontanky (Anyz Tabat Taky x Dalava od Fontanky),b.D.Juricova,o.G.Sedlakova

junior class


Exc. 1, CAJC, Junior club winner    Norkinstein ZOYDBERG (Inu Tak Hamentashen x Amazonka Sedy drak),b.+o.S.Afanasyev



teenager class

Exc. 1, CAC    BONO Day Break (Ory Kalifa Bohemica x Pohoda Kvitko),b.M.Dziemidowicz,o.K.Czaplicka

open class


Very good 1    JCh.INU CO Hamentashen (Angel Eyes Day Break x Charta Bohemia Regent),b.+o.P.Urban

winner class


Exc. 1, CAC, Club winner    C.I.B.ANGEL EYES Day Break (Chlapik Kvitko x Pohoda Kvitko),b.M.Dziemidowicz,o.D.Juricova

Exc. 2, res.CAC    Ch.GRANCEK Early One Morning (Grancek Dominik x Pandevour Dana at Grancek),b.D.Grant,o.H.Petrusova

Very good 3    Ch.FESAK of Cesky Dream´s (Cipek of Cesky Dream´s x Dama Kvitko),b.M.Weser,o.S.Horakova


BITCHES

puppy class


Very promise 1    EMILY Day Break (Ridley Obrazek x Xandra Kalifa Bohemica),b.+o.M.Dziemidowicz

Very promise 2    FURIE od Fontanky (Anyz Tabat Taky x Dalava od Fontanky),b.D.Juricova,o.R.Shanelova

Very promise 3   BABETA OD Irish Angel (Janek Melina Bohemica x Celebrita Orest Kalimera),b.R.Kopova,o.J.Svobodova


junior class


Exc. 1, CAJC, Junior club winner, BOJ    AMALKA z Odolenky (Inu Co Hamentashen x Qandra Vankat Hill),b.R.Brazdilova,o.K.Cechova



Exc. 2    Norkinstein ZARA  (Inu Tak Hamentashen x Amazonka Sedy drak),b.S.Afanasyev,o.A.Danilov




open class

 Exc. 1,CAC    SAPHIRA Day Break (Chlapik Kvitko x Pohoda Kvitko),b.+o.M.Dziemidowicz

Exc. 2,Res.CAC   ILUZE Hamentashen (Angel Eyes Day Break x Charta Bohemia Regent),b.P.Urban,o.P.Brixi

Very good 3    MAGIE Zlata Chara (Alex Orest Kalimera x Asia Bohemia des Hauteurs de la Sole),b.R.Jahodova,o.S.Afanasyev

winner class

Exc. 1,CAC, Club winner, BOB  Ch.CASANDRA Orest Kalimera (Orest Ginoch´s Kvitko x Zare Kvitko),b.+o.J.Hradecka

Exc. 2, Res.CAC   Ch.POHODA Kvitko (Vitez Kvitko x Ekipa Kvitko),b.J.Paulinova,o.M.Dziemidowicz

Exc. 3    C.I.B HLUCHAVKA Hamentashen (Blatouch Hamentashen x Charta Bohemia Regent),b.P.Urban,o.D.Juricova

Exc. 4    Ch.AMAZONKA Sedy drak (Agbar Pibaro x Adlenka od Draci ulicky),b.B.Drapalova,o.S.Afanasyev


veteran class

 Exc. 1, Best veteran    ZARE Kvitko (Chram Kvitko x Kulicka Ginoch´s Kvitko),b.J.Paulinova,o.J Hradecka


Exc. 2    EKIPA Kvitko (Satan Kvitko x Chyba Kvitko),b.+o.J.Paulinova

Exc. 3    C.I.B CHARTA Bohemia Regent (Alfons Kvitko x Dorota Bohemia Regent),b.I.Koubova,o.P.Urban

Exc. 4    ASTRA Kvitko (Chram Kvitko x Ofelie Ginoch´s Kvitko),b.J.Paulinova,o.M.Tesnohlidkova


honour class


Exc.    Ch.DALAVA od Fontanky (Angel Eyes Day Break x Hluchavka Hamentashen),b.+o.D.Juricova

 

MEMORIÁL by Fr.Horak

1.  Dalava od Fontanky (o.D.Juricova)  

2.  Casandra Orest Kalimera (o.J.Hradecka)  

3.  Ekipa Kvitko (o.J.Paulinova)  

BREEDERS GROUP

1.  Kvitko (J.Paulinova)    

PRICE BY CESKY TERRIER

Ekipa Kvitko (J.Paulinova)