DAYS OF CESKY TERRIER

 

CLUB SHOW KCHCT

HRDONOV (CZ) 11.5.2008  

 

Judge Mr.Frantisek Polehna (CZ)

Results by B.Hemzalova,D.Juricova

Foto by J.Hradecka, M.Weser, J.Ourednik

BOB Berenika Pibaro

DOGS

Puppy class (4-6m.)

Very promise 1    YANUADISICHOCTAW del Caviano (ICH.Elias Boheme van Bodasca x Cyrybyrykokkola del Caviano),b.+o.M.Battilani   

Puppy class (6-9m.)

Very promise 1    EMINENCE of Cesky Dream's (Cipek of Cesky Dream's x Alemka-Klanovice of Cesky Dream's),b.M.Weser,o.M.Ulmer

Very promise 2   JUNIOR Melina Bohemica (Ch.Vitez Kvitko x Fatima Melina Bohemica),b.L.Machanova,o.K.Kloudova

Junior class

Excellent 1,CAJC,Junior club winner   ADAM-ALEXANDR z Kovalovske hajenky (Cyril Bohemia Regent x Julie Bohemia Regent),b.Potucek,o.J.Machnik

Excellent 2  EXCALIBUR del Caviano (Vanek des Hauteurs de la Sole x Devilsbridge Kristal),b.+o.M.Battilani

Excellent 3   Ridley OBRAZEK (Woodstrode Artus x Glorie Kvitko),b.S.M.Atter,o.J.Paulinova

Excellent 4   DUDLIK of Cesky Dream's (Zeus of Bumble-Bee Castle x Dama Kvitko),b.M.Weser,o.A.+A.Kiss

Excellent   ARNY z Novorychnovska (Cyril Bohemia Regent x Lena Bohemia Regent),b.M.Nikodym,o.J.Bachtik

Very good   GRIM z Vrculky (Resinous Blue Admiral x Eliska z Vrculky),b.A.Kosinova,o.J.Pijalek

Teenager class

Excellent 1,CAC    NICK Bohemia Regent (Cyril Bohemia Regent x Lada Hata Bohemia Regent),b.Ing.I.Koubova,o.L.Valentova

Very good 2  JECMINEK Zlata Chara (Resinous Blue Admiral x Pepina Kalifa Bohemica),b.R.Jahodova,o.M.Skacel  

Very good 3   ZIDANE vom Blockhaus (Ch.Bellsweets Night Cap x Stardust She's The One),b.fam.Baklarz Stockheim,o.E.+S.Schmieder

Open class

Excellent 1,CAC  IGNOR Zlata Chara (Resinous Blue Admiral x Dada z Hlubiny),b.+o.R.Jahodova  

Excellent 2,res.CAC  KIM Bohemia Regent (Alfons Kvitko x Gina Bohemia Regent),b.Ing.Koubova,o.E.Svecova

Very good  3   BORIK od Fontanky (Blatouch Hamentashen x Daisy z Vrculky),b.ing.Juricova,o.P.Harmackova

Very good  4  ANGEL EYES Day Break (Chlapik Kvitko x Pohoda Kvitko),b.M.Dziemidowicz,o.D.+M.Jurica

Very good   NOREK von Klanovice (Ideal-Lovu zdar von Klanovice x Kvetina von Klanovice),b.C.+M.Pospich,o.K.+H.Schlenker

Working class

Excellent 1,CAC,Club winner    CAVYK Netolicka obora (Brut z Hlubiny x Fuchsie Kvitko),b.H.Matejekova,o.M.Hovorka

Winner class

Excellent 1,CAC  Ch.SPIRITO LIBERO del Caviano (Vanek des Hauteurs de la Sole x Hadelaide),b.+o.M.Battilani

Excellent 2,res.CAC   Ch.VIKING Kalifa Bohemica (Resinous Blue Admiral x Ninera Kalifa Bohemica),b.K.Seberova,o.S.Kostelecka

Excellent 3  Ch.BROUCEK od Fontanky (Blatouch Hamentashen x Daisy z Vrculky),b.Ing.D.Juricova,o.K.Urbanek

Excellent  4  Ch.Resinous COOL WATER (Resinous Mugwump x Dainty’s All That Jazz),b.H.Johansen Fossbekk,o.S.Horakova

Excellent   ICh.RAMSES vom Lichtblick (Daintys Quincy Spider x Isadora von Klanovice),b.U.Pignon,o.J.+Ch.Bosch-Reuter

Veteran class

Excellent 1,Best veteran   CYRIL Bohemia Regent (Chram Kvitko x Alida z Alenciny zahradky),b.MVDr.Kouba,o.fam.Polisensky

Excellent 2   BLATOUCH Hamentashen (Lotr Kvitko x Amazonka Sarecky lev),b.+o.P.Urban 

Excellent 3   EGON Bohemia Regent (Cyril Bohemia Regent x Alexandra-Auguste von Romanov),b.MVDr.Kouba,o.fam.Polisensky

BITCHES

Puppy class (4-6m.)

Very promise 1   ANABELKA Sedy drak (Agbar Pibaro x Adlenka od Draci ulicky),b.B.Drapalova,o.MVDr.P.Dobrovolna 

Very promise 2   ANDELKA Sedy drak (Agbar Pibaro x Adlenka od Draci ulicky),b.+o.B.Drapalova 

Very promise 3   LENTILKA Zlata Chara (Ignor Zlata Chara x Dixie Bohemia Kamire),b.R.Jahodova,o.A.Kosinova 

Very promise 4   LIBAVA Zlata Chara (Ignor Zlata Chara x Dixie Bohemia Kamire),b.R.Jahodova,o.P.Urban

Promise   DIANA Orest Kalimera (Chlapik Kvitko x Branka Orest Kalimera),b.J.Hradecka,o.P.Harmackova 

Junior class

Excellent 1,CAJC,Junior club winner  CHUNDELKA Hamentashen (Xaver Kvitko x Ch.Charta Bohemia Regent),b.+o.P.Urban

ExcellentGABBY z Vrculky (Resinous Blue Admiral x Eliska z Vrculky),b.A.Kosinova,o.P.Bockayova

Excellent 3   Dianfi ANNELOTTE (Zeus of Bumble-Bee Castle x Bellefine Bohemica from Youbalane),b.+o.T.Koopman

Very good 4   XANDRA Kalifa Bohemica (Resinous Blue Admiral x Nymfa Kalifa Bohemica),b.K.Seberova,o.M.Dziemidowicz

Good   ANA Rosa Graf (Igor Bohemia Regent x Chytra Kvitko),b.R.Vesely,o.E.Svecova

Teenager class

Excellent 1,CAC  CASANDRA Orest Kalimera (Ich.Orest G.Kvitko x Ch.Zare Kvitko),b.+o.J.Hradecka

Excellent 2,res.CAC   DIVANA of Cesky Dream's (Zeus of Bumble-Bee Castle x Dama Kvitko),b.M.Weser,o.J.Paulinova 

Open class

Excellent 1,CAC   CENTRA Netolicka obora (Brut z Hlubiny x Fuchsie Kvitko),b.+o.H.Matejekova

Excellent 2,res.CAC   NORA Bohemia Regent (Cyril Bohemia Regent x Lada Hata Bohemia Regent),b.Ing.I.Koubova,o.P.+M.Cechura

Excellent 3   VLTAVA Kvitko (Busek Kvitko x Glorie Kvitko),b.J.Paulinova,o.A.Boerlage

Excellent 4   Brazhnik BOHEMIAN AMBITION (Hunter of Bumble-Bee Castle x Hot Blueberry vom Lichtblick),b.+o.N.Raets

Excellent    KNEZNA Kvitko (Ideal-Lovu zdar von Klanovice x Ch.Palava G.Kvitko),b.J.Paulinova,o.Merkx G.+T.

Excellent   Stardust SANTA-BARBARA (Ch.Amur Jeleni jezirko x Highnoon vom Lichtblick),b.+o.fam.Schmieder

Working class

Excellent 1,CAC   IRIS Bohemia Regent (Alfons Kvitko x Dorota Bohemia Regent),b.Ing.Koubova,o.I.Marcikova  

Winner class

Excellent 1,CAC,Club winner,BOB   CH.BERENIKA Pibaro (Vitez Kvitko x Alpina Kvitko),b.P.Panyrek,o.M.Weser

Excellent 2,res.CAC  ICh.BELLEFINE Boheme from Youbalane (Ch.Hi Dido Zlata Chara x Garex Anezka),b.A.Venema,o.T.V.Koopman

Excellent 3  POHODA Kvitko (Ch.Vitez Kvitko x Ekipa Kvitko),b.J.Paulinova,o.M.Dziemidowicz   

Excellent  4   AMYANA-KLANOVICE of Cesky Dream's (Vitez Kvitko x Kvetina von Klanovice),b.M.Weser,o.P.Kappweiler

Excellent   Ch.TOUHA Kvitko (Ideal-Lovu zdar von Klanovice x Intrika Kvitko),b.J.Paulinova,o.G.Merkx

Excellent    Ch.CHLORIS Monib z Vinohrad (Gib Monib z Vinohrad x Hero Monib z Vinohrad),b.M.Klbik,o.M.Ourednikova   

Veteran class

Excellent 1,Best veteran  PALAVA Ginöch’s Kvitko (Chram Kvitko x Kulicka Ginöch's Kvitko),b.+o.J.Paulinova

ExcellentCh.ZARE Kvitko (Chram Kvitko x Kulicka Ginöch's Kvitko),b.J.Paulinova,o.J.Hradecka

Excellent 3   ASTRA Kvitko (Chram Kvitko x Ofelie Ginöch's Kvitko),b.J.Paulinova,o.M.Tesnohlidkova 

Honour class

Excellent 1  CASIOPEA Orest Kalimera (Ich.Orest G.Kvitko x Ch.Zare Kvitko),b.J.Hradecka,o.M.Ourednikova

 

MEMORIAL by Fr.Horak

1.  Palava Ginöch's Kvitko (o.J.Paulinova)  

2.  Berenika Pibaro (o.M.Weser)  

3.  Casandra Orest Kalimera (o.J.Hradecka)  

MEMORIAL by J.Bierhanzl

1.  Cavyk Netolicka obora (o.M.Hovorka)  

2.  Apolenka Orest Kalimera (o.R.Shanelova)  

3.  Astra Kvitko (o.M.Tesnohlidkova)