DNY ČESKÉHO TERIÉRA 2006 

 Setkání chovatelů, majitelů a milovníků našeho krásného národního plemene Českého teriéra se konalo 5.-7.května v malebném prostředí vesničky Hrdoňov, která se nachází na břehu Lipenské přehrady. Toto setkání proběhlo letos již po čtrnácté a stala se z něho velmi pěkná tradice.

  V sobotu dopoledne paní Jitka Paulínová a MUDr. Gabriela Hajnová předaly své četné zkušenosti s předváděním psů na výstavě. Všem přítomným ukázaly nejen jak psa prezentovat co nejlépe a jak se chovat v kruhu, ale také poradily, čeho se vyvarovat. Na figurantech předvedly nejčastější chyby a nedostatky. Dalším bodem programu byla úprava srsti, které se ujala p.Paulínová. Na několika jedincích plemene ukázala, jak správně psa upravit a ostříhat. Tato ukázka byla velmi poučná pro většinu přihlížejících, protože správně upravit Českého teriéra na výstavu i pro běžný život neumí téměř v  žádném psím salonu u nás. Majitelé si tak musí své pejsky upravovat sami, nebo se obrátit o pomoc na chovatele.  Na odpoledne manželé Koubovi připravili pro čechounky a jejich pány Memoriál Josefa Bierhanzla, což je soutěž v lovecké upotřebitelnosti. Pro zájemce byla připravena pobarvená stopa a pes také musel ukázat poslušnost při odložení. Téměř všichni soutěžící prokázali, že ačkoliv plemeno je již málo používáno k myslivosti, lovecké vlohy v něm stále dřímají. Večer byl věnován přátelskému posezení, které bylo připraveno pod velkým stanem na břehu přehrady. Součástí byla i večeře a následné občerstvení. Vrcholem bylo vyhlášení vítězů odpolední soutěže a bohatá tombola.  V neděli se konala Klubová výstava Klubu chovatelů Českých teriérů, které se zúčastnilo i mnoho vystavovatelů ze zahraničí - z USA, Velké Britanie, Kanady, Švédska, Dánska, Německa, Francie, Holandska a Polska. Na výstavu bylo přihlášeno 81 psů a fen ve věku od 5 měsíců do 14 let a posuzování se ujala rozhodčí paní Olga Hrabáková. Posuzování probíhalo v příjemné atmosféře, paní rozhodčí si pro každého vystavovatele a jeho pejska našla pěkné slovo. Vítězové všech tříd obdrželi krásné poháry a pytel krmení pro psy. Vítězka výstavy  a nejlepší pes získali obrazy s tematikou Českého teriéra, které věnovali sponzoři. Po klubové výstavě ještě byla soutěž pro malé vystavovatele.Vyhráli ji všichni zúčastnění a odnesli si sladkou odměnu. Závěrem celého výstavního odpoledne byl Memoriál Františka Horáka – zakladatele plemene.

   Slunečný víkend strávený v Hrdoňově s mnoha milými lidmi a jejich čechounky byl velmi příjemný. Díky všem, kteří se podíleli na jeho realizaci. Těšíme se na Dny Českého teriéra 2007.  

Text : Martina Urbanová